Yaz Tatili Bilim Gaziosmanpaşa BannerSıfır Atık Lansman Banner

Ailelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgi

geri
Gaziosmanpaşa Belediyesi, ilkokula başlayacak olan çocukların okula hazır olup olmadıklarını tespit etmek amacıyla Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ni uygulamaya başladı. Belediye tarafından ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilen teste aileler yoğun ilgi gösteriyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Aile Danışma Merkezi’nde görevli uzman klinik psikologlar tarafından 5-6 yaş grubu çocuklara ücretsiz olarak uygulanan Metropolitan Okul Olgunluk Testi; kelime anlama, cümleler ve anlam, sözcük dağarcığı, karşılaştırma-eşleştirme, sayı yazımı ve kullanımı, kopya ve taklit olmak üzere 6 alt testten ve 100 maddeden oluşuyor. Ortalama 24 dakika süren testin sonunda ailelere detaylı bilgi verilerek, çocuğun eksik yönleri noktasında destek sağlanıyor.

Klinik Psikolog Firdevs Usta, “5-6 yaşındaki çocuklara uygulanan bir test. Genellikle çocukların 1’inci sınıfa uygun olmadıkları konusunda bize bir bilgi verir ve bununla birlikte hazır olan çocuklarda da bir takım eksiklikler varsa bunlar hakkında ebeveynleri bilgi sahibi eder. Zihinsel, bedensel ve sosyal anlamda çocuk gerçekten okumaya hazır mı? değil mi? bu konuda bilgi sunmakta” açıklamasında bulundu. 

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’ya teşekkürlerini sunan veli Canan  Akçay, “Bilgi Evleri’nde bir formda ve belediyenin sitesinde gördüm. En azından okul öncesinde kızımı nasıl hazırlarım adı altında çocuğun durumunu öğrenmek iyi bir şey. 1’inci sınıfa bir alt yapı olarak çocuğumu hazırlayabilirim, öğretmeni ile diyalog halinde olabilirim” dedi.

Veli Tuğba Tural, “Okula başlamaları için çok küçük. Biz de uygun olup olmadıklarını, eksiklerini tespit edelim ona göre yönlendirelim dedik. Hem öğretmeni bilgilendiririz diye düşündüm. Daha önce duydum, belediyemizin başlamış olmasına çok sevindim. Testi biliyordum, duydum, sağ olsunlar çabuk randevu verdiler” şeklinde konuştu.

Ailelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgiAilelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgiAilelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgiAilelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgiAilelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgiAilelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”ne Yoğun İlgiAilelerden “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”Ne Yoğun İlgi