Gop Kart BannerBilim Gaziosmanpaşa Yeni Dönem Kayıtları BannerDoğa Yürüyüşü Banner29 Ekim Cumhuriyet Koşusu BannerE-Spor Banner 2022

Gençlik Merkezi

geri

GENÇLİK MERKEZİ

Gaziosmanpaşa Gençlik Merkezi, ilçemizde ikamet eden gençlerimizin sosyal, kültürel, eğitim ve kişisel gelişim alanlarında gelişmesine yönelik etkinlik, faaliyet ve kurslarla çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Gençlik Merkezimizde Üniversite Hazırlık eğitimleri ile sosyal kulüp faaliyetleri düzenlenmekte ve öğrencilerimizin kişisel gelişimleri her alanda desteklenmektedir.
Eğitimimizin amacı, kişileri yaşadığı toplumun ve toplumun bağlı bulunduğu çağdaş dünyanın uyumlu bir üyesi haline getirerek onları çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmaktır.
İstediği üniversiteyi kazanma amacıyla gelen ve beklentisi sadece bu olan öğrencilerimize karşı bizim eğitim kadromuzun öncelikli amacı “ Eğitimin Toplumsal Temellerini” onlara aşılamaktır. 
Bunun akabinde yoğun bir çalışma temposu ile yaklaşık 10 ay sürecek olan etüt derslerimizi eylül ayında başlatıp haziran ayında bitiriyoruz. Sınavdan sonra ise yaz döneminde üniversite tercih rehberliği hizmetlerimizle tüm üniversite adaylarına destek oluyoruz.
Eğitimde fırsat eşitliği ile herkese eşit miktarda öğrenim imkanı sunarak eğitimin en üst seviyelere çıkmasını hedefliyoruz. 


ÜNİVERSİTE HAZIRLIK EĞİTİMLERİ
Gaziosmanpaşa Gençlik Merkezi, lise son sınıfta eğitim gören ya da liseden son iki yıl içerisinde mezun olmuş öğrencileri, üniversite hazırlık sürecinde bir araya getirmektedir. Merkezimizde üniversite hazırlık eğitimlerimiz, hafta içi/hafta sonu olarak gruplara ayrılmaktadır. Öğrencilerimiz belirlenmiş haftalık ders programları doğrultusunda branş öğretmenlerimizden eğitimler almakta ve bu eğitimler uygulamalı olarak test çözme teknikleri ile desteklenmektedir. Düzenli olarak gerçekleştirilen deneme sınavları ile kendilerini ölçme imkanı bulan öğrencilerimiz, sonuçları da öğretmenlerimizin danışmanlığında birebir değerlendirilerek analiz etmektedir. Üniversite hazırlık sürecinin yoğun bir tempo gerektirmesi ve bu süreçte başarıya ulaşmada ders çalışmanın tek başına yeterli olmayacağı bilinciyle, öğrencilerimize rehberlik danışmanlık hizmeti de sağlanmaktadır. Öğrencilerimizin motivasyonunu kaybetmeden çalışması amacıyla belirli aralıklarla hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz için bilgilendirici rehberlik seminerleri düzenlenmektedir.
Gençlik Merkezi’nde öğrencilerimize hayallerinin ne kadar yakın olduğunu göstermek amacıyla üniversite tanıtım gezileri düzenlenmektedir. Sinema, tiyatro, futbol, voleybol, masa tenisi turnuvaları, geleneksel piknik etkinlikleri düzenlenerek sosyal yönden gelişimleri desteklenmektedir. Yine Ramazan aylarında, gençlerimizde manevi duyguları pekiştirebilmek ve birlik duygusu oluşturabilmek amacıyla geleneksel iftar programları yapılmaktadır.
Gaziosmanpaşa Gençlik Merkezi’nde her eğitim yılı sonunda, puanların açıklanmasıyla tercih danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Tercih günlerinde, branş öğretmenleri ve rehberlik servisimizden oluşan tercih komisyonumuz, öğrenci ve ailelerimizle, randevulu sistem ile 40 dakikalık seanslar halinde görüşmelerini gerçekleştirmekte ve öğrencilerimizi en doğru şekilde yönlendirebilmek için çalışmalar yapılmaktadır.
Gençlik Merkezimiz haftanın 7 günü hizmet vermektedir.
Hafta Sonu : 12.Sınıflar
Hafta İçi : Mezunlar ve soru çözümleri
Deneme Sınavı Günü: Çarşamba


Eğitim Verdiğimiz Branşlar
Türkçe
Türk Dili ve Edebiyatı
Matematik
Geometri
Fizik
Kimya
Biyoloji
Tarih 
Coğrafya
Felsefe
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
İngilizce
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık


Yıllara Göre Kayıt Yaptıran Öğrenci Sayılarımız
2015-2016 eğitim-öğretim yılı: 167 öğrenci (113 tanesi üniversiteli oldu)
2016-2017 eğitim-öğretim yılı: 260 öğrenci (121 tanesi üniversiteli oldu)
2017-2018 eğitim-öğretim yılı: 180 öğrenci (127 tanesi üniversiteli oldu)
2018-2019 eğitim-öğretim yılı: 191 öğrenci (109 tanesi üniversiteli oldu)
2019-2020 eğitim-öğretim yılı: 253 öğrenci (187 tanesi üniversiteli oldu)
2020-2021 eğitim-öğretim yılı: 132 öğrenci (113 tanesi üniversiteli oldu)
2021-2022 eğitim-öğretim yılı: 268 öğrenci  (henüz sınava girmediler)
Gençlik Merkezi’ne Öğrenci Alımı
Yeni eğitim-öğretim yılına başlamadan önce her sene yaz döneminde öğrencilerimiz sistem üzerinden online ön kayıt yapıyor. Ardından tüm başvuru yapan adaylarımıza alım sınavı yaparak genel sonuca göre baraj belirliyoruz. Belli barajın üzerindeki öğrenciler kesin kayıt olmaya hak kazanıyor. 
Diğer Uygulamalarımız
Öğrencilerimize her Çarşamba günü deneme sınavı uyguluyoruz. Deneme sınavı günlerinde motive olmaları için öğrencilerimize ikramlar dağıtıyoruz. 
Teoride öğrendiklerini uygulamayla pekiştirmeleri için özellikle fen bilimleri branşındaki derslerde yıl içinde birçok deney yapıyoruz. Deney yapamayacağımız branşlar için etkinlik veya gezi düzenleyerek “yerinde öğretme” amacımızı gerçekleştiriyoruz.
Rehberlik derslerinde birçok uygulama, oyun, anket ve beyin fırtınası çalışmaları yapıyoruz.
Tüm çalışmalara ek olarak eğitim alanındaki tanınmış ve alanında uzman kişileri belediyemizin desteğiyle davet ederek öğrencilerle buluşturuyoruz.
Her sene geleneksel piknik, üniversite gezileri, müze ziyaretleri, spor turnuvaları, yeme-içme organizasyonları düzenlemekteyiz. 
Sadece öğrencilere yönelik değil sene içinde öğretmenlerimize yönelik eğitim, gezi ve organizasyonlar da yapmaktayız.


KULÜP FAALİYETLERİ

GENÇLİK MERKEZİ MEZUNLAR KULÜBÜ
Gaziosmanpaşa Gençlik Merkezi’nde üniversite hazırlık eğitimi alan her öğrenci, sene sonunda Gençlik Merkezi Mezunlar Kulübü’müzün bir üyesi olarak hayatına devam etmektedir. Gençlik Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerimizin kendilerinin oluşturduğu ve bir slogan haline gelen “Gaziosmanpaşa Gençlik Merkezi’nde öğrenci olmak, aile olmaktır” sözünü, bir düşünce ve esas amacımızda temel olarak kabul ederek, mezun öğrencilerimizle düzenli olarak bir araya gelinmekte, fikir alışverişinde bulunulmakta ve geleceğe ve toplum yararına yönelik konularda istişareler yapılmaktadır. Her geçen yıl büyümekte olan Gençlik Merkezi Mezunlar Kulübümüz, öğrencilerimizin bağlarının güçlenmesine yönelik düzenlenen kahvaltı buluşmaları ile öğrencilerimizin bir araya gelmesini sağlamakta ve tiyatro, sinema, bowling gibi etkinliklerle öğrencilerimizin sosyal anlamda gelişmesine katkı sağlamaktadır. Gençlik Merkezi Mezunlar Kulübümüzün yıllar sonra gençlere büyük bir sosyal çevre sağlayan bir yapı haline gelmesi için çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.
GENÇLİK MERKEZİ SOSYAL DUYARLILIK KULÜBÜ
Gençlik Merkezi Sosyal Duyarlılık Kulübü, Gençlik Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerimizde, toplumsal konulara ilişkin hassasiyet geliştirmeyi hedeflemektedir. Kulübümüz öğretmenlerimiz rehberliğinde aylık toplantılarla, öğrencilerimizin başkanlığı ve katılımıyla bir araya gelerek, toplumsal konuları ele almakta ve etkinlik planlaması oluşturmaktadır. Yapılan etkinliklerin öğrencilerimizde olumlu etkiler oluşturduğu gözlemlenmektedir.
GENÇLİK MERKEZİ KARİYER KULÜBÜ
Gençlik Merkezi Kariyer Kulübü, Gençlik Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerimizde meslek seçimlerine yönelik faaliyetler düzenleyerek öğrencilerin doğru tercih yapmalarına olanak sağlar. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalarda, teknik geziler ve iş yeri ziyaretleri yapılmaktadır.
GENÇLİK MERKEZİ KÜLTÜR&ORGANİZASYON KULÜBÜ
Gençlik Merkezi Kültür & Organizasyon Kulübü, öğrencilerimizin kültürel yönden gelişmesine yönelik faaliyetler düzenler. Gerçekleştirilen gezi ve etkinliklerle gençlerin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri keşfetmelerine olanak sağlanır.

Gençlik MerkeziGençlik MerkeziGençlik Merkezi