Aralık Vergi Yapılandırma Banner

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde HES Kodu Dönemi Başladı

geri
Covid-19 tedbirleri kapsamında Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne girişler HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile yapılmaya başlandı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, bina girişine kurulan HES kodu alım noktasında vatandaşlara yardımcı oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası İstanbul'da tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES (Hayat Eve Sığar) kodu zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda Gaziosmanpaşa Belediyesi de HES kodu uygulamasına geçti. Belediye binası giriş kapısının yanına vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla HES kodu alım noktası kuruldu. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, vatandaşların HES kodunu kolayca edinebilmesi adına alandaki çalışmaya katıldı. HES kodu almaya gelenlere yardımcı olan Başkan Usta, burada vatandaşlara sosyal mesafe, temizlik ve maske kullanımı konusunda bilgilendirme yaptı.

HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR? 

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında vatandaşların şehirlerarası yolculuklarında, kamu kurumu ziyaretlerinde ve sınavlarda herhangi bir Covid-19 riski taşıyıp taşımadığını paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama olarak hayata geçirildi.

1- HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA:

Telefonları üzerinden kod almak isteyen kullanıcılar ilk olarak telefonlarında bulunan mobil marketler üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmekte. Uygulamayı telefonlarına yükleyen vatandaşlar kayıt işlemini tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yaparak “ HES kodu Oluştur” butonuna tıklayarak kodu oluşturabilir. İsteyen kullanıcılar KOD kullanım sürelerini belirleyebilir.

2- E-DEVLET HES KODU ALMA:

Kamu kurumlarına gitmeden birçok resmi işlemi gerçekleştirdiğimiz E-devlet üzerinden HES kodu alınabiliyor. İlk olarak HES kodu almak isteyen e-Devlet kullanıcıları, T.C kimlik ve şifresiyle sisteme giriş yapıyor. Ardından sağ üst bölümünde bulunan arama kutucuğuna “HES Kodu Sorgulama” yazan vatandaşlar bu bölümde karşılarına gelen ekrandan kod oluşturup diledikleri kurumda kullanabilir. 

3- SMS İLE HES KODU ALMA:

Telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapan kullanıcılar HES yazıp aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayarak kodu edinebilir.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde HES Kodu Dönemi BaşladıGaziosmanpaşa Belediyesi’nde HES Kodu Dönemi BaşladıGaziosmanpaşa Belediyesi’nde HES Kodu Dönemi BaşladıGaziosmanpaşa Belediyesi’nde HES Kodu Dönemi BaşladıGaziosmanpaşa Belediyesi’nde HES Kodu Dönemi BaşladıGaziosmanpaşa Belediyesi’Nde Hes Kodu Dönemi Başladı