Akife Sesleniş BannerKasım Vergi ÖdemeGop Kart Banner

Öğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle Bilinçlendi

“2022 Afet Tatbikat Yılı” etkinlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Selahaddin Eyyubi İlkokulu’nda deprem tatbikatı yapıldı. Öğrenciler, deprem anında hayati önem taşıyan “Çök-kapan-tutun” yöntemi ve toplanma alanlarına düzenli geçiş konusunda uygulamalı olarak bilgilendirildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, ülke genelindeki okullarda eş zamanlı deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Gaziosmanpaşa Selahaddin Eyyubi İlkokulu’nda yapılan tatbikat öncesi şiir ve drama etkinlikleriyle birlikte deprem anında yapılması gerekenleri anlatan video çocuklara izlettirildi. Ardından sınıflarına geçen öğrenciler, sirenlerin çalmasıyla birlikte sıraların yanında çök-kapan-tutun pozisyonu aldı. Tüm öğrenciler ve öğretmenler, sirenler susunca okulu planlı şekilde tahliye ederek, bahçedeki toplanma alanlarına geçerken, senaryo gereği içeride mahsur kalan 3 öğretmen de Gaziosmanpaşa Belediyesi Arama Kurtarma (GOP-AR) ekipleri tarafından kurtarıldı. Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı ve Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Koral da tatbikatı yerinde takip etti.

“AFETLERE YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Tatbikat öncesi konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Koral, “Gaziosmanpaşa’mızda belediye olarak, afet öncesi, afet anı ve afet sonrası yapılacaklara yönelik eğitim çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bununla ilgili biz, İstanbul’da belediyeler arasında ilk afet koordinasyon merkezini kuranlardanız. Ekibimiz yıllardır eğitim alıyor. 16 mahallemizde gönüllülerimize eğitim veriyoruz. Okullarımızda gereken eğitimleri veriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarına eğitimler veriyoruz. Bu iş, eğitimle başlıyor her şeyde olduğu gibi. Hem depremle ilgili hem yangınla ilgili hem de selle ilgili çalışmaları ve ön hazırlıkları yapmamız gerekmektedir. Bunun farkındayız ve bilincindeyiz” dedi.

“GAYET BAŞARILI BİR TATBİKAT OLDU”

Gaziosmanpaşa Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Şenol Alemdar, “Okullarımızda İçişleri Bakanlığı'nın da talimatları doğrultusunda bir tatbikat düzenledik. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu tatbikata biz de Gaziosmanpaşa Belediyesi Arama Kurtarma ekibimizle birlikte iştirak ettik. Gerçekten çocuklarımız bu işi bizden iyi biliyor. Çok iyi çök-kapan-tutun yapıyorlar ve eğitimler sayesinde de sınıflar hiçbir hasara sebebiyet vermeden gayet rahat bir şekilde tahliye edildi. Her şey yolunda, gayet başarılı bir tatbikat oldu” diye konuştu.

Öğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, ''Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı'' İle BilinçlendiÖğrenciler, “Deprem Anı, Çök Kapan Tutun Tatbikatı” İle Bilinçlendi