Ekim 2020 Kültür Sanat Sezonu AçılıyorCaliTabletKovidÇöp Konteynerleri

Engelli Hizmetleri

geri
a. Engelli El sanatları Kursları

Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezimin açılışı sonrası Engelli vatandaşlarımıza yönelik El Sanatları Kurslarımız 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı sonunda toplamda Özel Gün ve Nikah Şekeri Hazırlama, Çuval Çiçek ve Keçe Yapımı, Takı Takarım Kursu , Ahşap Boyama ,Tiyatro –Drama, Kuranı Kerim ,Bilgisayar ve Mehteran Kurslarımız da 202 Öğrencimiz eğitim alarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı  Sertifikaları Belediye Başkanımız Sn Hasan Tahsin USTA tarafından teslim edilmiştir.

2017-2018 Eğitim Dönemin Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi Meslek Edindirme Kurs Branşları:   

1. Ahşap Boyama, Nikah Şekeri

2. Hasta Ve Yaşlı Hizmetleri (engelli annelerine)

3. Takı Tasarımı, Keçeden Süs Eşyası Yapımı

4. Özel Eğitim Gerektiren Bireylere Aile destek Eğitimi (engelli Ailelerine)

5. Mehteran Grubu

6. Tiyatro Grubu

7. Basketbol

8. Voleybol

9. Step

10. Dekoratif Ev Aksesuarları Süsleme

11. Kuranı Kerim (Engelli Annelerine)-(Bedensel Engellilere)

12. Bahçecilik

13. Model Uçak Yapımı

14. Bilgisayar

15. Fotoğrafçılık

16. Engelli Korosu

Kayıt Başvuru Adresi:  Gaziosmanpaşa Belediye Yanı Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi ( G.O.Paşa Tiyatro Salonu karışısı)

Kurs Başvuru Tarihleri : 30 Eylül 2017

Başvuru için Gerekli Evraklar: Engelli Sağlık Raporu ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi

1. Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezinde Yapılan Medikal Malzeme ve Diğer Ayni Yardımlar

 

Hasta Bezi Nereden ve Nasıl Alınır:

a. SGK tarafından hasta bezinizi alabilmeniz için; hastanız mesane ve rektum kontrolü olmadığını belirten, sağlık kurumundan onaylı rapor alınması gerekmektedir. Bunun için direk doktorunuza yâda size bağlı olan aile hekiminize başvuru yapmanız gerekmektedir. şayet buralardan herhangi bir sebeple sonuç alamasanız veyahut ta hastanız yatalak hiç bir şekilde doktora götürme imkânınız ve durumunuz yok ise Türkiye’nin her yerinden alan kodu çevirmeden 444 38 33 nolu telefonu arayarak evinize direk heyet çağıra bilirsiniz böylelikle sağlık raporunuzu direk evde hazırlanıp size vere bilirler.

b. Hasta raporunu alındıktan sonra size bağlı bulunan aile hekiminize ilaç yazdırır gibi hasta bezi reçetesi yazdırılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar; Reçete (uzman doktor kaşeli, imzalı olmalı; hasta bezi ihtiyacı 1 aylık 120 adettir yazılmalı, son mevzuata göre 2 aylık 240 adet için de reçete de alınabilmektedir) Şayet doktora reçetenizi 120 adet bez olarak yazdırırsanız medikal firmalardan 120 adet bez almak zorundasınız 240 adet olarak yazdırırsanız 240 adet bezi almak zorundasınız. Maddi durumunuza göre 1 aylık ( 120 adet ) 2 aylık (240 adet) bez yazdıra bilirsiniz Son olarak doktorunuz reçete yazdırdığı zaman elinizde bulunan hasta raporu belgesinden bir adet fotokopi çekerek üzerine doktorun imzası kaşesi ve o günün tarihi atılarak aslı gibidir ibaresini yazarak size vermeli

c. Doktorunuzdan reçete ve hasta raporunuzun aslı gibidir yaptıktan sonra herhangi bir medikale giderek hasta bezinizi ala bilirsiniz. Medikalcilerden bezi aldığınız zaman mutlaka medikal firmanın sağlık bakanlığına ve vergi levhası olmasına dikkat ediniz

 

2. Hasta Yatağı: Engelsiz Yaşam merkezimize Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile yapılan başvuru da yatağa bağımlı olan engelli vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen hizmettir.


3. Akülü ve Manuel Tekerlekli Sandalye : İlçe vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen bu hizmetimizden yararlanmak için ilk olarak merkezimize engelli kaydınızı yaptırmanız  gerekmektedir. Alınan talep sonrası adresinize gelinerek düzenlenen ev tespit raporu  uygun görüldüğü taktirde Medikal malzeme yardımı yapılmaktadır.

Kayıt Başvuru Adresi:  Gaziosmanpaşa Belediye Yanı Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi ( G.O.Paşa Tiyatro binası karışısı) Tel :0212 453 51 80 – 88

Başvuru için Gerekli Evraklar: Akülü ve Tekerlekli Sandalye Kullanır Raporu İkametgah Kağıdı ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi


4. Engelli Taşıma : Engelsiz Yaşam ve Day. Merkezimiz bünyesinde 2 adet engelli aracımız, İlçemiz de yaşayan ve  Tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlarımıza yönelik gerçekleşen hizmetimiz de engelli vatandaşlarımızın Sosyal veya zaruri( Hastane, Akraba ziyareti, kişisel ihtiyaç vb)  hizmetlerine sunulmaktadır.

Engelli Aracı Başvuruları için birkaç gün evvel randevu alınması gerekmektedir.

Başvuru Adresi:  Gaziosmanpaşa Belediye Yanı Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi ( G.O.Paşa Nikah Salonu karşısı)

Tel :0212 453 51 80 – 88


5. Atla Terapi( Hipoterapi) Hizmeti:

At ile Terapi, ne yazık ki ülkemizde yeterince gelişmemiş bir tedavi şekli olmasına rağmen; atın yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler, özellikle engelli bireylerde, birçok sistem ve duyunun uyarılmasına vesile olmaktadır. At ile Terapi Hizmetimizdeki amacımız; engelli kardeşlerimizin denge, koordinasyon, duruş kontrolü, ince motorik gelişimlerini sağlamak; konuşmayı uyarmak, kognitif becerileri ve iletişim becerilerini artırmaları için destek olmaktır.Veliefendi Hipodromunda Verilen  At ile Terapi Hizmetimizde; özel eğitim alan, Apranti Eğitim Merkezi mezunu eğitmenler ve özel çiftliklerde yetiştirilmiş 4 at ve 1 atla terapi uzmanı, 5 adaptif binicilik uzmanı, "yan yürüyücü" olarak adlandırılan destek ekiple birlikte haftanın 3 günü, 10.30 - 17.30 saatleri arasında ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. Hizmetimiz 2016 Nisan ayında başlamış olup bu zamana kadar 120 engellimiz 10 hafta boyunca her hafta 1 gün düzenli olarak atla terapi hizmeti almışlardır. 

Başvuru Adresi:  Gaziosmanpaşa Belediye Yanı Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi

(G.O.Paşa Tiyatro karşısı) Tel :0212 453 51 80 – 88