Yıldıztabya Kentsel Dönüşüm Anahtar Teslim BannerYapılandırma Eylül BannerKentsel Planlar BannerAfet Yönetim Merkezi BannerGençlik Merkezi Banner

Nikah İşlemleri

geri

EVLİLİK BAŞVURUSU İÇİN

-    Evlilik başvurusu için belediyemize müracaat edecek olan çiftlerden birinin Gaziosmanpaşa’da oturuyor olması yeterlidir. Çiftler ilçemizde oturmuyor ise, oturdukları ilçe belediyesinden “Evlenme İzin Belgesi” alarak Belediyemize müracaat etmeleri gerekmektedir.
-    Evlenecek olan çiftlerin müracaata birlikte gelmeleri ve memurlara nüfus cüzdanlarını göstermeleri gerekmektedir. (Yasa gereği; Nüfus cüzdanlarının aslı olmadan işlem yapılmamaktadır.)
-    Soğuk damgası olmayan, çocukluk fotoğrafı olan, çok yıpranmış, evli yazan ya da 10 yılı geçen nüfus cüzdanı ile işlem yapılamaz.
-    Eksik evrakla müracaat yasa gereği kabul edilmeyecektir.
-    Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekâlet vermesi zorunludur. Bunun için noterden Özel Vekâletname düzenlenmesi gerekmektedir. Bu vekâletnamede; vekâlet verenin, vekilinin ve evleneceği kişinin tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmek zorundadır.
-    Kızlık soyadını kullanmak isteyen kişilerin, müracaat sırasında evlendirme memuruna talebini belirtmesi gerekmektedir.

EVLENME İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
2) Sağlık raporu (Aile Hekiminden)
3) 3 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 Ayda çekilmiş)

EVLENME EHLİYET VE ŞARTLARI

1) 18 yaşını doldurmuş olmak
2) 17 yaşını tamamlayan kadın / erkek, Velisinin izni ile
3) 16 yaşını doldurmuş kadın / erkek, Hakim izni ile
4) Boşanan kadın 300 gün kanuni bekleme süresi dolduktan sonra evlenebilir. (Ancak bu süre aile mahkemesi kararı ile kaldırılırsa evlilik müracaatı yapılabilir.)

YABANCI UYRUKLU KİŞİLERİN MÜRACAATLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

1) Sağlık raporu (Aile Hekiminden)
2) 3 Adet vesikalık fotoğraf (Son 6 Ayda çekilmiş)
3) Pasaportun Türkçe tercümesi (Noter onaylı)
4) İstanbul da varsa konsolosluğundan “Bekarlık Belgesi” alınarak, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığından tasdik edilecektir. Yoksa Ankara Büyükelçiliğinden alınarak Dışişleri Bakanlığından tasdik edilecektir.
5) Türkçe okuma ve yazma bilemeyenlerin nikâh sırasında yeminli tercüman bulundurması zorunludur.

NOT: Yabancı uyruklu kişilerden vize süresi ve pasaport süresi dolanların müracaatı kabul edilmemektedir.

NİKAH İPTALİ: Çiftler şahsen müracaat ederek nikahlarını iptal edebilir veya erteleyebilirler. İptal edilen nikahların ücretlerini geri alabilmeleri için dilekçeyle birlikte makbuz aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.

( Müracaatlar hafta içi her gün kabul edilmektedir .)